ایمورتال کروز دنا – ایمورتال کروز فابریک دنا

آشنایی با ایمورتال کروز


ایمورتال کروز دنا
ایمورتال کروز دنا

ایمورتال کروز ابزاری است برای کنترل سرعت خودرو بر اساس نیاز راننده در شرایط مختلف حرکتی که صورت می گیرد.
ایمورتال کروز این عمل را با کنترل میزان گاز خودرو مدیریت می کنند. به این ترتیب که در خودورهای با دریچه گاز برقی سیگنالهایی به واحد کنترل الکترونیک موتور خودرو ارسال می کنند و در خودروهای با دریچه گاز سیمی برای کنترل میزان گاز از یک موتور کشنده برای کنترل دریچه گاز بهره می برند.
ایمورتال کلاچ در سیستم های دریچه گاز سیمی از عملگرهای پیشرفته با موتور کشنده بوش آلمان استفاده می کند.
سیستمهای دریچه گاز برقی ایمورتال کروز مجهز به لیمیتر سرعت نیز می باشند؛ به این ترتیب که خودرو در حالت لیمیتر در یک سرعت خاص ست می شود. در این حالت اگر راننده پدال گاز را در حدی فشار دهد که سرعت خودرو بخواهد از سرعت تنظیم شده بیشتر شود، سیستم لیمیتر بصورت اتوماتیک گاز را کاهش داده تا سرعت خودرو از سرعت تنظیم شده تجاوز نکند. لیمیتر مناسب ترافیکهای شهری می باشد. مثلا اگر در حالت لیمیتر سرعت خودرو را روی 80 تنظیم نموده. در این حالت در یک اتوبان شهری اگر رانندگی کنید، سرعت می تواند تا صفر کاهش یابد اما هیچگاه بیشتر از 80 نخواهد شد و شما جریمه نخواهید شد.
تمامی مدلهای ایمورتال کروز علاوه بر حافطه موقت دارای یک یا دو حافظه دائم نیز می باشند. با استفاده از این حافظه ها لازم نیست خودور را تا سرعت مورد نظر برده و بعد کروز را ست کنیم بلکه با زدن دکمه حافظه خودرو بصورت خودکار تا سرعت مورد نظر خواهد رفت.
از دیگر امکانات ایمورتال کروز دزدگیر کدینگ است. وقتی سیستم دزدگیر کدینگ فعال شود تا زمانی که کد رمز وارد نشود، دیگر خودرو گاز نخواهد خورد و هرچند ثانیه یک بوق اخطار می زند.
آخرین افزونه های ایمورتال سیستم بلوآیز Blue-eyes و سیستم ریموت پارکینگ است. با استفاده از بلو آیز می توان ایمورتال کروز را به گوشی موبایل متصل نمود. در این حالت امکان دریافت فرامین از طریق گوشی وجود دارد. از طرفی کلیه پارامترهای ایمورتال کروز مثل سرعت و حافظه و... روی گوشی قابل مشاهده خواهد بود . ریموت پارکینگ نیز کلیدهای ایمورتال کروز شما را به کلیدهای ریموت پارکینگ منزل و محل کارتان در شرایط خاص تبدیل می کند.


ایمورتال کروز دنا
ایمورتال کروز دنا

قابلیتهای ایمورتال کروز دنا

امکان تثبیت سرعت خودرو در شرایط مختلف بدون استفاده از پدال گاز
جلوگیری از تجاوز ناخواسته سرعت از محدوده سرعت مجاز
امکان افزایش و یا کاهش دقیق سرعت خودرو تنها با استفاده از کلیدهای واسط
کاهش نوسانات دریچه گاز و در نتیجه کاهش مصرف سوخت
آسایش و راحتی به هنگام رانندگی به ویژه در مسیرهای طولانی
جلوگیری از خستگی راننده ناشی از تمرکز برای ثابت نگهداشتن سرعت، و در نتیجه افزایش امنیت
امکان استفاده از ایمورتال کروز و تثبیت دقیق سرعت حتی در سرعت های پایین (از ۳۵ km/h به بالا)
امکان استفاده از پدال گاز برای افزایش مقطعی سرعت خودرو در مواردی نظیر سبقت گرفت
قابلیت نصب بدون نیاز به هرگونه تغییر در سیستم برق و مکانیک خودرو و نیز بدون هرگونه برشکاری یا سوراخکاری در مدت زمان بسیار کوتاه

نحوه استفاده از سیستم

روشن کردن سیستم ایمورتال کروز (ON-OFF)

برای روشن کردن سیستم کروز کلید ON روی سردنده را فشار دهید. با فشردن این کلید، دو بوق پشت سر هم به نشانه روشن شدن سیستم شنیده می¬شود. هنگامی که کروز روشن باشد با فشردن این کلید و نگه داشتن برای 5 ثانیه با صدای بوق سیستم خاموش می شود..

فعال سازی در سرعت مطلوب (Set)

هنگامی که در سرعت مطلوب در حال رانندگی هستید، می توانید با فشار دادن کلید SETسیستم را فعال کنید. بعد از فشردن این کلید صدای ۲ بوق متوالی شنیده می¬شود. پس از اتمام صدای بوق پای خود را از روی پدال گاز بردارید. سرعت خودرو در همان سرعت ثابت می¬ماند. توجه شود که برای فعال شدن ایمورتال کروز سرعت خودرو باید بیش از 35 کیلومتر بر ساعت باشد .

افزایش یا کاهش سرعت خودرو با کروز

با فعال شدن سیستم در صورتی که قصد افزایش سرعت خودرو را دارید از کلید SET استفاده کنید. هر بار فشار دادن این کلید باعث افزایش سرعت خودرو در حدود ۱ کیلومتر بر ساعت می شود و در صورتی که قصد کاهش سرعت خودرو را دارید از کلید RES استفاده کنید. هر بار فشار دادن این کلید باعث کاهش سرعت خودرو در حدود ۱ کیلومتر بر ساعت می شود. ضمنا نگه داشتن هرکدام از دو کلید نیز باعث کاهش یا افزایش ممتد سرعت خواهد شد .

برگشت به سرعت قبلی Resume

از این دکمه زمانی استفاده می‌کنیم که ایمورتال کروز را قبلاً از مدار خارج کرده باشیم و حال می‌خواهیم آن‌را مجدداً فعال کنیم. اگر به خاطر داشته باشید، ایمورتال کروز در حین فشار دادن پدال‌ ترمز از مدار خارج می‌شود. با استفاده از این دکمه می‌توان سرعت ثابت قبلی را از حافظه فراخوانی و فعال کرد .

حافظه دایم در ایمورتال کروز دنا

ذخیره سازی حافظه دایم

برای ذخیره سازی سرعت در حافظه دایم ابتدا خودرو را به سرعت مورد نظر از طریق پدال گاز یا ایمورتال کروز برسانید. سپس کلید SET را در حالتی که ایمورتال کروز روشن است به مدت چند ثانیه نگه دارید تا صدای بوق ممتد شنیده شود. سرعت در حافظه دایم ذخیره شده است .

فراخوانی حافظه دایم

در حالتیکه ایمورتال کروز روشن است و سیستم در مود کروز نیست، مشابه حالتی که برای برگشت به سرعت قبلی بود کلید Res را فشار داده منتها تا شنیدن صدای بوق رها نکنید. پس از صدای بوق سرعت از حافظه دایم فراخوانی و ایمورتال کروز فعال می گردد .

شرایط فعال نشدن کروز

درصورتیکه سرعت کمتر از 35 کیلومتر بر ساعت باشد، فشردن کلیدهای SET و RES اثری ندارد و فقط می¬توان با کلید ON/OFF کروز را روشن یا خاموش نمود .
هنگام فعال بودن کروز اگر نیاز به افزایش سرعت مقطعی خودرو باشد (مانند سبقت گرفتن) فشردن پدال گاز تأثیری روی عملکرد کروز ندارد و بعد از رهاسازی پدال گاز سرعت خودرو کاهش یافته و در سرعت تنظیم شده کروز ثابت می¬ماند .
سیستم ایمورتال کروز با فشار دادن پدال ترمز و یا پدال کلاچ غیرفعال شده و بوق متوالی شنیده می¬شود. برای فعال سازی مجدد می¬توان از کلید( RESبازیابی سرعت از حافظه) یا کلید SET استفاده نمود .
فشردن دکمه ON/OFF در حالتی که سیستم فعال است نیز باعث خاموش شدن کروز میشود .

نکات ایمنی

هنگام استفاده از سیستم ایمورتال کروز ، عملکرد کلی خودرو را تحت کنترل داشته باشید. سیستم ایمورتال کروز برای استفاده در بزرگراه¬ها و اتوبان¬های باز، مستقیم و کم تراکم طراحی شده است. از سیستم ایمورتال کروز در موارد زیر استفاده نکنید :
جاده های با ترافیک سنگین
جاده های پر پیچ و خم
جاده های لغزنده یا خاکی
مسیرهای با شیب زیاد
از آنجا که سیستم کروز، کنترلی روی ترمز ندارد، در شیب زیاد ممکن است سرعت خودرو از میزان تنظیم شده فراتر رود. بنابراین نیاز است در این شرایط راننده به کمک پدال ترمز از افزایش سرعت جلوگیری کند .
با توجه به ایمنی بودن سیستم از دستکاری و تعمیر آن توسط تعمیرکاران غیر مجاز خودداری نمائید .

سرویس و نگهداری

در صورت بروز هرگونه خطا در سیستم ایمورتال کروز از فعال کردن آن خودداری کرده و جهت تشخیص و رفع عیب به تعمیرگاه¬های مجاز مراجعه کنید. راننده می تواند موارد زیر را بصورت دوره¬ای بررسی کند :
عملکرد صحیح ورودیهای گاز، ترمز، دورموتور (یا کلاچ بسته به نوع خودرو) و سرعت
اتصال درست کانکتور عملگر
اتصال صحیح کابل گاز ایمورتال کروز و خارج نشدن آن از محل نصب شده
تنظیم صحیح و دقیق سیم گاز به نحوی که بیش از اندازه کشیده یا شل نباشد .

مقالات کروز کنترل ویژه نمایندگان

تنظیمات کروزکنترلهای هوشمند ایران کلاچ